Samlade verk av Lydia Sandgren

689 sidor! Det är mycket! För mycket! Ja, en gemytlig (rätt ord?) berättelse om författares och konstnärers ångestfyllda levande under uppväxten och som vuxen. Utspelas i Göteborg på 60-80 tal, så jag kände mig hemma eftersom det var då och där jag växte upp. Boken befinner sig i intellektuella kretsar inom bok- och konstnärsvärlden, vilket vi får ta del av (bra)! Baudelaire, Camus, Strindberg och en påhittad författare (smart gjort).
Enkelt handlar den om Martin, bokförläggare, Cecilia, Martins hustru och Gustav, en känd målare. Cecilia försvinner efter att ha fött sitt andra barn.
Lydia Sandgren har arbetat på sin debutroman i tio år och har naturligtvis gjort ett gediget och bra arbete. Det skall hon ha heder för.
Lite kuriosa, för ordboxen, ”luguber” betyder sorglig, dyster (återfinns även i Klas Östergrens böcker).
Förlag Bonniers, 689 sidor, Bokus
Betyg, man får inte Augustpriset (2020) om man skriver en dålig bok. Jag har läst recensioner som inte ville att boken skulle ta slut, men för mig var den bra men för lång.
Hejsan! jag blir lite nyfiken om varför du tycker boken är för lång. Är det enbart pga antalet sidor eller känner du att vissa delar känns onödiga eller för långdragna i storyn ?
GillaGilla
Hej Anna, inte pga antalet sidor. Kände det var många upprepningar.
GillaGilla
Hejsan Aha då förstår jag
GillaGilla